Biografia
Urodzona w Warszawie, aktorka, reżyser, pedagog. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, studiowała także wokalistykę w szkole muzycznej.
Artystka scen warszawskich, debiutowała w Teatrze Narodowym w Warszawie rolą „Antygony”, w którym gra do dzisiaj. Występowała m.in. w roli tytułowej w „Balladynie” Juliusza Słowackiego. Grała także Salomeę w „Śnie srebrnym Salomei”, a w Teatrze Studio zagrała Kassandrę. Jest również znaną aktorką filmową i serialową. Za swoją dotychczasową twórczość otrzymała wiele nagród i odznaczeń m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Prezes Stowarzyszenia Obrońców Zwierząt ARKA, które prowadzi akcje na rzecz ruchu humanitarnego traktowania zwierząt. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracach parlamentarnych jako ekspertka od spraw zwierząt.
Monika Mokrzycka-Pokora o Annie Chodakowskiej na portalu www.culture.pl
„Chodakowska do dzisiaj jest związana z Teatrem Narodowym. W 2001 roku wystąpiła tutaj jako Klio w Akropolis Wyspiańskiego przygotowanym przez Ryszarda Peryta. Jedną ze swoich najlepszych ról stworzyła w ostatnim przedstawieniu Jerzego Grzegorzewskiego – Duszyczce Tadeusza Różewicza (2004). Zagrała jedną z pięciu Aktorek, pięciu różnych kobiet z życia R. W tym rozpisanym na wiele głosów monologu mówiła tekst bardzo przejmująco, z szaleństwem w głosie otwierała dyskurs o sztuce. Jej późniejsze role teatralne to m.in.: Anna we Władzy Nicka Deara w reżyserii Jana Englerta (2005), Pani Pernelle w Tartuffie albo Szalbierzu Moliera w reżyserii Jacquesa Lassalle’a (2006) i tytułowa Stara Kobieta Tadeusza Różewicza w spektaklu przygotowanym przez Stanisława Różewicza (2007). Ostatnio można ją było oglądać, jako Awdotię Nazarowną w Iwanowie Antoniego Czechowa w reżyserii Jana Englerta (2008) i Irinę Arkadinę w Mewie albo czajce Borysa Akunina, kryminalnej, komediowej kontynuacji Czechowowskiego utworu, którą Romuald Szejd wystawił na warszawskiej Scenie Prezentacje (2009).”
MINOTAUR
„Tę produkcję warto odnotować wielkimi literami z wielu powodów. Najważniejszy z nich to ten, że jej dobrym duchem, czyli pomysłodawczynią, jest Anna Chodakowska, wielka dama starogreckiego dramatu na polskiej scenie, poczynając już od debiutu w „Antygonie”” Sofoklesa. Anna Chodakowska wespół z Piotrem Wojewódzkim reżyseruje film oparty na historii Minotaura, syna Pazyfae, żony króla Minosa. Warto wiedzieć, że dialogi toczą się w starogreckim. Polskie napisy tłoczone będą w dole ekranu.” więcej »